تبلیغات
كمیته امداد شهرستان رضوانشهر - معرفی شهرستان رضوانشهر

 

معرفی شهرستان رضوانشهر

شهرستان رضوانشهر در مختصات جغرافیایی 37 درجه و 27 دقیقه تا 37 درجه و40 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 48 درجه و40 دقیقه تا 49 درجه و 13 دقیقه طول جغرافیایی از نصف النهار مبداء ، در حد فاصل بین كوههای سر سبز تالشو دریای خزر و در فاصله 50 كیلومتری شمال غرب مركز استان گیلان قرار دارد كه از شمال به شهرستان تالش واز جنوب به شهرستان ماسال ، از غرب به استان اردبیل ( شهرستان خلخال ) از شرق به شهرستان انزلی و صومعه سرا محدود است . مساحت این شهرستان 804 كیلومتر مربع می باشد .

این شهرستان از نظر نا همواری به دو منطقه كوهستانی و جلگه ای تقسیم می شود تقریبا همه رودخانه های شهرستان از منطقه كوهستانی به جلگه سرازیر می شود كه مهمترین آنها رودخانه دیناچال ،شفارود وچاكرود است .
شهرستان رضوانشهر در سال 76از شهرستان تالش منتزع ومستقل گردید كه دو بخش مركزی وپرده سر وچهار دهستان ، دیناچال ،ییلاقی ارده ،خوشابر ، گیل دو لاب می باشد ودارای 110 آبادی ا ست كه از این تعداد12 آبادی خالی از سكنه است . مركز این شهرستان ، شهر رضوانشهر است . زبانهای رایج در این شهرستان شامل زبان تالشی وگیلكی است كه زبان تالشی در منطقه كوهستانی تكلم می شود  وزبان منطقه جلگه ، گیلكی است .
اقتصاد این شهرستان متكی بر كشاورزی و دامداری است ، مهمترین محصولات كشاورزی آن برنج ،گندم ،جو وذرت است كه به صورت سنتی ونیمه سنتی كشت می شود . ازدیگر فعالیتهای رایج در منطقه می توان به باغداری ،تكثیر گیاهان دارویی وزینتی وپرورش ماهیان سردآبی ، گرم آبی و خاویاری به زنبور داری و پرورش كرم ابریشم و توتون كاری اشاره نمود . از نظر صنایع می توان كار خانه چوب وكاغذ ایران چوكا كه مهمترین كارخانه چوب در سطح خاور میانه است را نام برد .

===============================

جاذبه های گردشگری

فهرست جاذبه های طبیعی


پارک جنگلی دکتر درستکار
آبشار وسیادار
مجتمع ساحلی تازه آباد- رودسر
مجتمع ساحلی پره سرفهرست جاذبه های فرهنگی

بازارهای هفتگی (چهارشنبه بازار رضوانشهر و سه شنبه بازار پره سر)فهرست جاذبه های تاریخی

اسیبه فرگت یا سفید مسجد با قدمتی بیش از هزار سال
گورستان باستانی و سکه و میانرود
پل آجری پونل


فهرست زیارتگاهها و اماکن مذهبی


بقعه سید امین الاسلطان غریب بنده
بقعه سید شرف الدین و مادرش سیده بانو

 

 

.: Weblog Themes By VatanSkin :.